ŠEŘÍKOVÝ OLEJ

Kategorie:

ŠEŘÍKOVÝ OLEJ – voní i léčí

Použití šeříkového oleje
Pomůže při bolestech svalů, umí dobře ochránit a ošetřit kůži. Je vhodným pomocníkem na drobná poranění, škrábance, zvyšuje pružnost pokožky.
Šeříkový olej má antivirové, protiplísňové, antibakteriální a antiparazitární vlastnosti.
Má uklidňující účinek, jeho čichání eliminuje vznik migrény.
Můžete ho trochu přidat do mýdla, šamponu nebo kondicionéru, pro krásu i zdraví.

Příprava oleje
Otrhejte květy, vložte je do uzavíratelné nádoby. Velikost sklenice zvolte tak, aby byla úplně plná, květy do sklenice můžete trochu stlačit.
Sklenice zalijte olejem. Jaký olej použijete, záleží n vás. Olej může být olivový, nebo slunečnicový, ideálně je olej s malým aroma. Olej zahřejte na 40 stupňů, buď ve vodní lázni, nebo v hrnci.
Zahřátý olej nalijte do připravených sklenic s květy. Potom ho nalijte do jednotlivých sklenic, až po vrch, tak aby květy byly potopené. Sklenici zavřete víčkem a nechte v temnu, při pokojové teplotě stát 2 dny.
Postup můžete opakovat, tak aby váš olej získal vůni po šeříku.
Hotový olej přefiltrujte přes kousek gázy.
Tímto je váš šeříkový olej hotový.

Další varianta
Posbírejte květy. Mírně prolněte květy s metličkou nebo paličkou. Nalijte sladký mandlový olej do sklenice a přidejte květy. Můžete použít i jiný olej. Nádobu uchovávejte na teplém místě, tmavém místě. Po 14 dnech olej přes gázu nebo hadřík přelijte do jiné nádoby. Olej uchovávejte ve tmavé nádobě pro prodloužení trvanlivosti oleje.

A ještě jedna možnost přípravy
Šeřík necháme půl dne zavadnout, naplňte do sklenice a přelijeme za studena lisovaným oleje. (třeba olivový olej). Sklenici vložíme do vodní lázně a udržujeme při 60°C asi 30 min. Sklenici ovážeme plátýnkem a umístíme na slunné stanoviště a nechám 14 dnů. Hotový olej přecedíme do tmavých lahviček.Každý si vybere, to co je mu nejbližší

Užijte si výrobu vlastního voňavého pomocníka

Zdena Živa